İçeriğe geç

Adeline Yapay Sinir Ağı

Merhabalar bu yazımda YSA Adeline algoritması hakkında bilgi verip yazdığım sinir ağı kod örneğini sizlerle paylaşacağım.

YSA’larda bir çok algoritma bulunmakta bunların en ilklerinden olan Adeline (Adaptive Linear Nöron) tek yönlü doğrusal bir algoritmadır. Bu algoritma danışmanlı öğrenme kullanmakta. Lineer transfer fonksiyonu kullanır. Girdi  ve istenilen çıktı  desenlerinin tekrar tekrar a a uygulanmasıyla eğitim gerçekle tirilir. Desenlerin doğru sınıflara ayrılmasıyla, hatalar minimize edilerek öğrenme gerçekleştirilir. Eğitimden sonra adaline, yeni girişleri kazandırılır, deneyime göre sınıflandırabilir.

Algoritmanın lineer transfer fonksiyonu kullanmasından dolayı çok karmaşık sinir ağı işlemleri, tahmin problemleri modellemek imkansız olarak kanıtlanmıştır. Yani probleminize göre algoritma,transfer fonksiyonları seçmek çok önemlidir. Tüm sinir ağı yöntemleri ile aynı problem gerçeklenir başarılı sonuç verir diye bir durum söz konusu bile olamaz.

Bu algoritmanın öğrenme şekline gelirsek genel ypaların öğrenme mantığıyla çalışmakta.Girdilerden çıktılar hesaplanır ve ağırlıklar çıktıya göre değiştirilir.

Net girdi ve çıktı aşağıdaki formul ile hesaplanıyor.

NET = wi xi +φ

  • if NET >= 0 çıktı (Ç) = 1
  •  if NET < çıktı (Ç) = -1

olarak kabuk edilir.

NET işleminden sonra hata değeri E = B-Ç işlemi ile hesaplanır.

Bu işleme göre ağırlıkların tekrar değiştirilip,değiştirilmeyeceği kararı verilir.

Aşağıdaki formul ile ağırlık değerleri tekrar hesaplanır amaç en doğru ağırlık değerini bulup hatayı en aza indirmek ve öğrenmeyi böylelikle gerçekleştirmiş olmak.

Wy = We + α*E*Xi

Eşik değerinin hesaplanması içinde aşağıdaki formul uygulanır.

φy= φe+α(B-Ç)

Formullerde kullanılan W = ağırlık , a = öğrenme katsayısı , E = öğrenme hata oranı, X = girdiler anlamına gelir.

İşleme ilk başlarken değerler random olarak verilir ve değişmeyene kadar formuller üzerinden işlemler tekrar ettirilir.

Not: Değerleri 0 ile 1 arasında vermeniz en doğru karar olacaktır.

Adeline öğrenme yönteminin görsel olarak öğrenimi aşağıdaki gibidir.

Swift ile yazdığım Adeline örnek sınıfını aşağıdaki Github linkinden indirebilir, örneği çalıştırıp yukardaki işlemleri kod üzerinden görebilirsiniz.

Github link!

 

 

 

 

Tarih:Artificial intelligence

Bu yazı yorumlara kapalı.

Copyright © 2021 Kenan Atmaca