İçeriğe geç

Combine Framework nedir ?

Merhabalar bu yazımda SwiftUI ile birlikte aramıza katılan Combine Framework nedir ve ne işe yarar sorularının cevabını vereceğim.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yazılımda sürekli olarak gelişmekte ve modern anlayış ve kalıplar oluşmaktadır. Bunlar karşılaşılan sorunlara çözüm olmak ve çağın yeni yaklaşımlarına ayak uydurmak için geliştirilmektedir.

iOS dünyasında daha öncedende kullandığımız RxSwift ve RxCocoa kütüphanelerinin Apple tarafından karşımıza çıkarılan hali Combine Framework olduğunu söyleyebiliriz. Yapılan testlerde Rx ile karşılaştırıldığında oldukça hızlı görünen Combine Rx serisini tahtından edecek gibi görünmekte. Combine ile birlikte aynı anda farklı servis istekleri gönderebilir, Bunları kolay bir şekilde decode edip, sonucu ilgili değişkene bağlayabilirsiniz. Bunun dışında NotificationCenter observe işlemlerini kolay bir hale getirebilirsiniz.

[1,2,3,4,1,2].publisher
.dropFirst()
.map { $0 * 2}
.sink { (v) in
  print(v)
}

Combine ile Swift dilinin gücünü kullanarak işlevsel asenkron yapıda işlemler gerçekleştirebileceğiz ve bunları okunaklı, hızlı bir şekilde gerçekleştirmek uygulamalarımızın kalitesini artıracaktır. Bu kütüphaneyi SwiftUI ile kullanmanın yanısıra UIKit ilede kullanabilirsiniz.

Bir sonraki yazılarımda Combine ile detaylara ve kullanımına giriş yapacağız.

 

 

 

Kategori:Combine

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copyright © 2022 Kenan Atmaca