İçeriğe geç

Firebase Crashlytics Manuel dSYM yüklemek

Merhabalar bu yazımda iOS uygulamalarımızda kullandığımız Firebase hizmeti olan Crashlytics için Crash log işlemesini sağlayan dSYM dosyalarını eski uygulama versiyonları için nasıl yükleyebileceğinizi göstereceğim.

Daha öncesinde Firebase Dashboard üzerinden .zip olarak yüklenebilen bu dosyalar artık terminal üzerinden yüklenebilmekte.

Daha önceki sürümlerde oluşan patlamaları işlemek için eski sürüme ait olan dSYM dosyalarını yüklemeniz gerekir. İlk olarak bu dosyalarımızı indirelim. Bu işlem için App Store Connect’e giriş yaparak uygulamamızın olduğu kısıma girdikten sonra Activity tabından ilgili sürümün detayına giriş yapmanız gerekmekte. Burada bulunan download dSYM butonuna tıklayarak ilgili sürümün gerekli dosyalarını indirmiş oluyorsunuz.

Sonrasında ise bu dosyaları Firebase Crashlytics paneline yükleme işlemini gerçekleştirelim.

FirebaseCrashlytics kullanıyorsanız:

FirebaseCrashlytics/upload-symbols -gsp GoogleService-Info.plist -p ios dSYMS

Fabric kullanıyorsanız:

Fabric/upload-symbols -gsp GoogleService-Info.plist -p ios dSYMS

Buradaki Fabric podunu veya FirebaseCrashlytics podunun dosya yolunu, Uygulamanıza eklediğiniz GoogleSerice-Info.plist dosyasının yolunu ve indirmiş olduğunuz dSYMS dosyasının yolunu göstererek terminal üzerinden kodu çalıştırıyoruz (Ben Desktop üzerinden işlemlerimi gerçekleştirdim siz yukardaki dosya yollarını değiştirebilirsiniz). İşlemleri doğru yaptıysanız 5dk içerisinde eski sürümler için gerekli Crash log panelinizde gözükecektir.

 

 

Tarih:Firebase

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2021 Kenan Atmaca