İçeriğe geç

Git nedir ?

Merhabalar bu yazım ile birlikte yeni bir yazı serisi olan ‘Git‘ versiyon kontrol sistemi hakkında bilgi vererek nasıl kullanabileceğinizi sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle Git nedir ? sorusunu yanıtlayalım. Git bir versiyon kontrol sistemidir. Yani bilgisayarınızda bulunan projelerinizi internet ortamında tutmanızı sağlayan bir sistem. Bu sistem sadece projelerinizi internet ortamında tutmayı değil beraberinde bir çok avantaj getirmektedir. Projeler veya yazılar ilk olarak local olarak bilgisayar üzerinde saklanır. Bu saklama işlemi ile eklenen ve önceden eklenmiş tüm eylemler görülebilir ve sürümler arası geçiş yapılabilinir. Böylelikle yanlışlıkla kaydetme durumlarında eski versiyona dönme şansınız olur.

Bazı kişiler Git ile Github servisini aynı olarak düşünür ancak aynı şey değildir. Github yazmış olduğunuz local repoda tutulan projelerinizi internet ortamında depolama ve versiyon kontrol sistemini görsel hale getirme servisidir. Ek olarak farklı kişiler ile ortam projelerde çalışma veya open source olarak projelerinizi dünya üzerinde yayınlama imkanı sunar. Bunun yanı sıra Github servisine alternatif olarak Bitbucket servisinide kullanabilirsiniz. Ben kişisel olarak yazdığım projeleri Bitbucket üzerinde tutmaktayım ancak insanlarında görmesini istediğiniz projeleriniz olduğu zaman Github daha iyi bir alternatif ve iş verenler için iyi bir referans konumundadır.

Yukardaki görsel üzerinde terminal üzerinden Git sisteminde yapılabilecek tüm komutları görebilirsiniz. Ben diğer yazılarımda bunlarla ilgili paylaşım yapacağım.

Git sisteminin avantajları:

  • Versiyonları kolay yönetmenizi sağlar.
  • Offline olarak çalışma şansı tanır.
  • Takım çalışması yapmanızı ve kod paylaşımını kolaylaştırır.
  • Yeni bir proje yaratmadan farklı dallar üzerinde projenizin gelecek versiyonlarını yazabilmenizi sağlar.
  • Bilgisayar üzerinde çok az yer kaplar ve oldukça hızlı çalışır.

 

Tarih:Git

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2020 Kenan Atmaca