İçeriğe geç

İOS ile Core Data kullanımı

Core Data

Merhabalar bu yazımda birlikte sizlere İOS uygulama geliştiricilerin telefon üzerinde veri saklama tercihi olan Core Data nedir ? hakkında bilgi vereceğim.

Core Data uygulama içerisindeki kullanılan verileri telefon hafızasında oluşturulan database‘e kaydedip kullanmamızı sağlar. Piyasadaki çoğu veri kullanımı yüksek uygulamalarda kullanılır, kullanılmalıda. Verileri sürekli olarak sunucudan çekerek kullanıcıya sunmak iyi bir yöntem değildir. Eski verileri Core Data hafızasına alıp yeni veri geldikçe bunlar sunucudan çekilmeli böylelikle hız, uygulamayı offline kullanım ve efektif bir uygulama olmasını sağlanır. Telefonlarınızda sürekli olarak bazı uygulamaların boyutunun artma sebebi içeriğinde bulunan yerel databasenin sürekli olarak yeni veriler eklenip kullanılmasıdır.

Dezavantaja gelirsek uygulamanın boyutunun artması ve database migration doğru yapılmassa güncelleme sonrası kullanıcılar app crash ile karşılaşır ve uygulamayı yeniden yüklemek zorunda kalırlar kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir durum.

Yapı olarak Core data içerisinde sqllite kullanır ve kütüphane içerisinde bulunan gömülü fonksiyonlar ile database işlemleri gerçekleştirilir.

Bu yazı ile birlikte Core Data’ya giriş yapmış oldum ilerleyen yazılarda veri ekleme,güncelleme nasıl yapılır örneğini vermiş olacağım.

 

Kategori:Core Data

Bu yazı yorumlara kapalı.

Copyright © 2022 Kenan Atmaca