İçeriğe geç

İOS ile Firebase Authendication işlemi gerçekleştirmek

Merhabalar bu yazımda İOS ile Firebase uygulamalarınızda kullanıcı etkileşimi veya kayıt işlemi yaparak nasıl hızlı bir şekilde kullanıcıların kimlik doğrulama işlemini gerçekleştiririz buna örnek vereceğim.

Bildiğimiz gibi üye kayıt ve giriş işlemleri web’in ve mobil uygulamaların hatta tüm sistemlerin olmassa olmazıdır. Bu işlemi Firebase ile anon şeklinde mail kayıt şeklinde veya farklı sosyal medya ağlarını kullanarak doğrulama işlemini uygulamanız için gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Firebase console’dan auth bölümüne girip mail veya dilediğiniz auth işlemini aktif haale getirmek ve kodları uygulamanıza eklemek, backend taraflı işlemleri Firebase sizin için halledecektir.

Aşağıdaki yazdığım örneği inceleyebilirsiniz.

let referanceURL:String = "https://abc-40d9c.firebaseio.com/"

FIRAuth.auth()?.createUser(withEmail: user.text, password: password.text, completion: { (firuser, error) in
  
  if error != nil {
    print(error!)
    return
  }
  
  // auth işlemi gerçekleşirse
  
  let referanceDB = FIRDatabase.database().reference(fromURL: self.referanceURL).child("users").child((firuser?.uid)!)
  let values = ["nick":userNick,"age":userAge]
  
  referanceDB.setValue(values, andPriority: nil, withCompletionBlock: { (error, dat) in
    if error != nil {
      print(error!)
      return
    }
    
    // ekleme işlemi gerçekleşirse
    
  })
  
  
})

Firebase kütüphanesinin auth işlemleri FIRAuth sınıfında bulunur. Bu sınıfı kullanarak diğer tüm doğrulama işlemleri gerçekleştirilebilinir.

Buna ek olarak verdiğim örnekte auth işlemini sunucuya kaydettikten sonra tablo olarakta kullanıcı verilerinin bazılarını serverimize eklemiş olduk. Auth servisi kullanıcıya random olarak spesifik bir id oluşturmakta. Bize bu id kullanarak kullanıcıları bir birinden ayırt edebilir diğer işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebiliriz. Verdiğim örnektede user tablosuna her kullanıcı için kendi id’si ile birer tablo oluşturmuş olduk.

 

Tarih:Firebase

Bu yazı yorumlara kapalı.

Copyright © 2020 Kenan Atmaca