İçeriğe geç

İOS ile Firebase sunucuya veri ekleme işlemi

FireBase

Merhabalar bu yazımda İOS ile Google‘nin hizmetini verdiği Firebase bulut sunucularını kullanarak nasıl hızlı bir şekilde uygulamamızdan veri ekleriz bundan bahsedeceğim.

Bundan önceki Firebase yazımda kurulumun nasıl gerçekleştiğinden bahsetmiştim. Bu yazımda ilk verimizi sunucumuza eklemiş olacağız.

Firebase bulut sunucuları oldukça hızlı,güvenli veri ekleyip uygulama içerisinde çekmemizi sağlar ve bize sunucu taraflı işlemlerle uğraşmamızı engellemiş olur. Tabiki bu durumun bazı dezavantajlarıda var ancak bu sistemin çalışma mekanizmasını öğrenmek için güzel bir yapı.

Sistemin en büyük dezavantajı sizi kendine bağlı kılması. Bu durum sunucu içerisindeki data‘ları bir gün proje büyüyüp artık kendi sunucularınıza geçmek isterseniz oldukça masraflı ve uzun bir işlem süreci sizi bekler.

Aşağıdaki verdiğim kod örneğini inceleyebilirsiniz. Kütüphaneyi kurduktan sonra geriye diğer sunucu işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Bu örneğimde sunucuya Mesajlar tablosu yaratıp bunun içerisine bir mesaj yazmış olacağız.

Not: Firebase içerisinde SQL ile oluşturduğunuz gibi tablolar yoktur. Sistem tamamıyla nesne adları ve bağlantıları ile çalışır yani JSON obje notasyonu ile ekleme ve veri çekme işlemini yapabilirsiniz. Sunucu tablosunuda JSON olarak sistemden export edebilirsiniz.

Yukarıda bulunan referanceURL sizin sunucunuzun url’si olmakta.

Birde tabloları sistem üzerinden yaratamazsınız kod içerisinde bulunan

child() fonksiyonu ile alt bir tablo oluşturulmakta ve value‘leri bu tablolara eklemiş oluyorsunuz.

 

 

Tarih:Firebase

Bu yazı yorumlara kapalı.