İçeriğe geç

İOS ile .xib file kullanımı

İOS 10

Merhabalar bu yazımda İOS uygulamalarınızda arayüz üzerinden nasıl özel UIView nesneleri tasarlayabilir, bunları uygulama içerisinde nasıl kullanabileceğinizi göstereceğim.

Bu işlemi gerçekleştirmek için .xib uzantılı dosyalar bulunmakta. Bu xib fileleri kullanarak dilediğiniz boyutta ve tasarımda Viewler hazırlayabilirsiniz.

Xcode içerisindeyken Command + n diyerek ve ardından açılan panelden View seçerek bir xib dosyası oluşturmuş olursunuz. Daha sonra dilediğiniz tasarımı yapabilirsiniz.

View nesnesine bir sınıf ve içerisine fonksiyonlar eklemeniz için xib içerisindeki view’e UIView subclass bir sınıf atayabilirsiniz.

Daha sonra kendi uygulama içerisinde herhangi bir sınıf üzerinde bu xib dosyasındaki view’i kullanmak üzere çağırabiliriz.

Aşağıdaki verdiğim örnekle bu işlemi halledebilirsiniz.

class testXib: UIView {

  @IBOutlet weak var xibLabel: UILabel!

}

UIView’e bağlı sınıfımız.

if let xibView = Bundle.main.loadNibNamed("xiib", owner: nil, options: [:])?.first as? testXib {
    xibView.center.y = self.view.center.y
    xibView.center.x = self.view.center.x
    xibView.xibLabel.text = "Hiii!"
    view.addSubview(xibView)
  }

“xiib” yaratmış olduğunuz .xib dosyası adını girip bundle olarak ilk olanı seçiyoruz ve testXib(UIView subclass) cast ettikten sonra xibView nesnesi artık xib’deki viewimizin tüm özelliklerini kullanabilir oldu.

Not: Bu bir UIView arayüz tasarlama yöntemidir. Sadece kod ilede arayüz tasarlanabilinir ancak bazı tasarımları net olarak görmeniz gerekebilir bu yüzden xib kolaylık sağlamakta.

Tarih:iOS

Bu yazı yorumlara kapalı.

Copyright © 2021 Kenan Atmaca