İçeriğe geç

İOS market upload arm64 hatası

Merhabalar bu yazımda sizlere App Store uygulama gönderirken yükleme işleminde oluşan cocoapods kaynaklı arm64 hatasının çözümünü paylaşacağım.

Gereksiz yere vaktimi alan bu hatanın çözümünü sizlerle paylaşmak istedim. Bildiğiniz gibi İOS 11 den sonra apple eski uygulamalarda arm64 desteğini zorunlu hale getirdi. Ancak bu hata uygulamanız yeni olsa bile karşınıza yükleme esnasında böyle hatalar çıkabilmekte.

Bu hatayı çözmeden markete veya test için uygulama göndermeniz mümkün değil. Bu sorunla karşılaşan projeler genel olarak cocoapods kullanan projeler olduğunu gördüm. Bende kullandığım için bu sorun oluşmuş. Normalde uygulamanızın info.plist kısmında arm64 desteği eklerseniz bu iş çözülür ancak cocoapods’a eklediğiniz her pods’un kaynak dosyalarındaki info.plistlerde bu izin ekli değil. Bu yüzden ben bu hatanın çözümünü tüm podslara arm64 desteği ekleyerek çözdüm.

Tek tek manuel olarak düzenlemek yerine projenizin pod init dosyasını açıp aşağıdaki kod parçasını yazıp derlemeniz yetecektir.

post_install do |installer|
  installer.pods_project.targets.each do |target|
    plist_buddy = "/usr/libexec/PlistBuddy"
    plist = "Pods/Target Support Files/#{target}/Info.plist"
    `#{plist_buddy} -c "Add UIRequiredDeviceCapabilities array" "#{plist}"`
    `#{plist_buddy} -c "Add UIRequiredDeviceCapabilities:0 string arm64" "#{plist}"`
  end
end

 

 

Tarih:iOS

Bu yazı yorumlara kapalı.

Copyright © 2021 Kenan Atmaca