İçeriğe geç

İOS Tasarım kalıpları

Merhabalar bu yazımda İOS uygulama geliştiricilerin kullandığı, modern yazılım tasarım kalıpları hangileridir konusuna giriş yapacağız.

Şiir gibi kod benzetimini çoğumuz duymuşuzdur. Ancak kodun nasıl bu yapıya kavuşacağını herkes bilmez. Projeler geliştirirken projeyi modellemek oldukça önemlidir. Projemizin daha sonra tekrar güncelleme veya büyük değişikliklerde kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmemiz için kodun yazılışına oldukça dikkat etmemiz gerekir. Aksi takdirde başımız belada demektir 😀

Kodun doğru çalışıyor olması tüm sürecin doğru çalıştığına işaret etmez. Debug süreçlerininde atlatılmaması gerekir. Bazen kod doğru çalışsa bile mantıksal hatalar veya pil,cpu,ram kaynaklı sorunlar doğura bilir. A formatında yazdığımız kod yapısı bazı durumlarda çok pil tüketirken B yapısındaki kod daha az pil tüketir. Bu durumlarıda düşünerek proje geliştirmemiz, projenin geleceği ve kullanıcı deneyimi için pozitif etkiler sağlayacaktır.

Programlama dillerinde bulunan belirli tasarım kalıpları geliştirilmiştir. Bu kalıplar yılların deneyimi ve sonuç, gözlemleri sonucu oluşturulmuş ve duruma göre kod kalitesini artırmıştır. İOS kütüphaneleride kendi içerisinde bu kalıpları kullanmaktalar. Bu yazı serim boyunca İOS ile kullanılan tüm kalıpları göreceğiz.

Aşağıda kullanılan popüler İOS kalıplarını görebilirsiniz.

  • Creational (Yaratışsal): Singleton.
  • Structural (Yapısal): MVC, Decorator, Adapter, Facade.
  • Behavioral (Davranışsal): Observer, and, Memento

Bu kalıplara teker teker ilerleyen yazımda değineceğim. Bu kalıpların farklarını görüp buna göre projemizi modellememizde bize fayda sağlamış olacak.

Tarih:Design PatternsiOS

Bu yazı yorumlara kapalı.

Copyright © 2021 Kenan Atmaca