İçeriğe geç

Keychain sharing targets işlemi

Merhabalar bu yazımda iOS uygulamalarınızda uygulama içi Keychain kullandığınız zaman diğer app extension üzerinde ortak kullanımı nasıl gerçekleştirebileceğinizden bahsedeceğim.

Eski yazılarımın birinde Keychain nedir ? sorusunu cevaplamıştım. Bu yazımda bir önceki yazımda Realm ile targets kullanımını bu sefer Keychain ile gerçekleştireceğiz.

Ben uygulamalarımda Keychain işlemini gerçekleştirmek için KeychainSwift sınıfını kullanıyorum bu sınıfada bağlantı linkinden erişebilirsiniz.

Diğer targetler üzerindende eklediğiniz veriye erişmek için öncelikle Xcode üzerinden App -> Capabilities -> Keychain Sharing bölümünü aktif ederek buraya bir bundleId yazmanız gerekli. Bu işlemi targetler içerisindede yapmalı ve aynı bundleId eklemeniz gerekmekte.

Daha sonrasında uygulamamızın prefix id ön ekine ihtiyacımız var. Bunu öğrenmek için Apple Developer sayfasından -> Certificates -> App IDs -> Uygulamamızın ismine tıklayarak orada yazan Prefix kısmını alıyoruz.

var keychain = KeychainSwift()
keychain.accessGroup = App.prefixId + "." + App.bundleId

Yani “2B44KNQC56.com.deneme.app” şeklinde bir string oluşuyor. Daha sonra bu keychain nesnesi ile hem uygulama içi hemde targets üzerinden aynı veriye erişip, işlem gerçekleştirebiliyoruz.

Tarih:iOS

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2020 Kenan Atmaca