İçeriğe geç

Latex kurulumu ve kullanımı

Merhabalar bu yazımda akademik ve mühendislik standartlarına uygun proje sunumları,tez sunumlarında kullanılan Latex dilini nasıl kullanmaya başlarız,hangi dosyaları kurmamız gerekli bunlardan bahsedeceğim.

Latex makinanızda görsel olarak derlemek pdf dosyası çıktısı almak için ilk önce kurulum dosyasını bilgisayarınıza kurmanız gerekli daha sonra latex editörlerinden birini indirip,sunumlarımızı yazmaya başlayabilirsiniz.

Windows için kurulum dosyası:

  •  İlk olarak MikTeX adlı latex derleyicisini bilgisayarınıza indirip kurunuz.

OS X için kurulum dosyası:

  • Mac kullanıcıları için MacTeX derleyicisini indirip kurmanız gerek.

Kurulumu tamamladıktan sonra pdf dosyasına çeviri yapıcak ve rahat kullanım yazımı otomatik tamamlama renklendirme özellikleri bulunan Texmaker adlı not editörünü bu linkten işletim sisteminize uygun olanı indiriniz.

Latex dili html tarzı bir text betik dilidir.Programlama dili değildir,amacı karışık matematik,fizik mühendislik formullerini ,grafik çizimini kolaylaştırmak ieee formatına uygun bir yapıda sunum özellikleri kazandırmaktır.

Küçük bir örnek verecek olursam sayfaya başlık ve yazan bilgisi ekleyelim ve türkçe karakter sorunu çözmek için package ekledik.

Latex dili ile sayfadaki tüm elementler tasarımsal olarak özellik kazandırılabilir,sayfanın tüm özellikleride ayarlanabilir. Daha fazlası için vereceğim bu linkten Latex dilinin dökümentasyonunu inceleyebilir, dilde kullanılan betikleri öğrenebilirsiniz 😉

\documentclass[12pt]{report}
\usepackage[utf8]{inputenc}

\begin{document}

\title{Bu bir başlıktır.}
\author {Kenan Atmaca}

\maketitle


\end{document}

 

 

 

 

 

Tarih:Genel

Bu yazı yorumlara kapalı.

Copyright © 2021 Kenan Atmaca