İçeriğe geç

Lineer arama algoritması (Lineer Search)

Algorithm

Merhabalar bu yazımla birlikte Swift ile yeni bir yazı kod serisine başlıyorum. Günümüzde kullanılan en önemli algoritmaları Swift dili ile yazıp hız karşılaştırmaları yapacağım.

İlk olarak piyasada bulunan arama algoritmalarını inceleyeceğim. Daha sonra diğer algoritma çeşitlerine zaman buldukça girmiş olacağız. Bu yazımda programlamayla uğraşan herkesin bildiği lineer arama nedir ? nasıl Swift dili ile yazarız örneğini vermiş olacağım.

Öncelikle değinecek olursam Lineer arama yöntemi iyi bir arama yöntemi değildir. Çünkü aranan veri dizinin veya veritabanınızın en başından en sonuna veya en sonundan en başına teker teker kıyaslama yaparak ilerler ki bu maliyeti yüksek ve veri büyüdükçe sürenin uzamasına sonuç verir. Ancak aranacak veri n+1 ise en iyi durum olmuş olur ve diğer arama algoritmalarından daha hızlı çalışmış olur. Tabiki programlamada işimize şansa bırakmak diye bir terim yok bu yüzden en iyisi en hızlısı ve en pratik olanını kullanmak gerekir. Çünkü modern dünya çok hızlı bir şekilde akıp ilerler kullanıcıların beklemeye tahammülü yoktur. Kötü yazılmış arama algoritmaları kullanıcı kaybına ve sunucu yormalarına sebeb olur buda büyük maliyet olarak zarara uğratmış olur.

Aşağıda yazdığım Lineer arama algoritmasını inceleyebilirsiniz.

var arr:[Int] = [1,2,3,4,5,6,7,8,9,10]
func lineerSearch<T: Comparable>(_ array:[T], search: T) -> (index:Int?,step:Int) {
  
  let count = array.count
  var step:Int = 0
  
  for i in 0..<count {
    step += 1
    if array[i] == search {
      return (i,step)
    }
  
  }
  
  return (nil,step)
}

Yazmış olduğum fonksiyon geriye tuple değer döndürmekte dilerseniz hem aradığınız değerin dizi üzerindeki indexini yada kaç adımda çalıştığını görebilirsiniz.

5 değerini dizi içerisinde arayıp sonuca bakalım.

var result = lineerSearch(arr, search: 5)
result.index // 4
result.step // 5

Gördüğünüz gibi lineer arama yapıldığı için teker teker kontrol işlemi gerçekleşmiş oldu.

Github link.

 

 

Tarih:AlgorithmSwift

Bu yazı yorumlara kapalı.

Copyright © 2020 Kenan Atmaca