İçeriğe geç

LLDB ile iOS Debugging

Merhabalar bu yazım ile birlikte iOS Debug yazı serisine giriş yapıyoruz. Xcode üzerinden lldb komutları kullanarak debug işlemleri gerçekleştireceğiz.

Yazılımda bug kavramı çok sıklıkla duyduğunuz ve karşılaştığınız sıkıcı bir durumdur. Tabi dünyanın en iyi yazılımcısıda olsanız, dünyanın en iyi yazılım şirketide olsa hata her yerde. Bu yüzden hack işlemi gerçekleştirilemeyecek bir sistem yoktur.

Test ve hata ayıklama işlemi uygulama yazarken en çok önem vermemiz gereken kısımlar ancak çoğumuz bu süreçleri çok kısa tutarız veya atlarız. Uygulamanın devamlılığı ve kalitesi adına atlanmaması gereken en önemli süreçtir diyebiliriz. Bu işlemler için iOS üzerinden değişken, sınıf, uygulama akışı ve daha bir çok eylem ve nesneyi kontrol edebilir ve test edebiliriz. Bunun için lldb komutlarından faydalanacağız.

lldb açık kaynak kodlu, i386 ve x86-x64 mimarileri ile çalışan bir hata ayıklayıcıdır. Bu linkten resmi web sitesini ziyaret edebilir daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yukarda verdiğim fotoğraf üzerinde bu komutları görebilirsiniz. Böylece uygulama akışını değiştirebilir veya nesnelerin adresleri ile oynayarak tekrar launch işlemi gerçekleştirmeden görsel animasyonları çalıştırabilirsiniz.

Bundan sonraki yazımda Xcode ile lldb kullanım örneklerini sizlerle paylaşacağım.

Tarih:Debugging

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2020 Kenan Atmaca