İçeriğe geç

MKDirections ile Rota Çizme işlemi

Merhabalar bu yazımda İOS Serilerimden MapKit ile önemli bir konu olan harita üzerinde iki adet nokta arasında nasıl yol çizeriz bunun örneğini göstereceğim.

Rota çizme işlemi harita uygulamalarında sıkca kullanılır. Bu işlem için MapKit kütüphanesinde bulunan MKDirections sınıfı işimizi görmektedir. Tabi bununla beraber görselleştirme için renderer kullanacağız.

Lafı fazla uzatmadan yazdığım kod örneğini paylaşayım.

MKDirectionsRequest sınıfı yardımıyla gidilecek noktayı ve başlangıç noktasını belirtmeniz gerekir. Bununla birlikte transportType ile yürüme,araba,otobüs gibi farklı ulaşım tiplerini seçebilirsiniz.

MKDirections sınıfına verdiğimiz request nesnesinden sonra yolumuzu calculete ediyoruz. Ve ilk rotamızı seçip bu rotaya polyLine ekliyoruz (Haritada çizgi). Bu çizgi işlemini delegate’de bulunan MKOverlayRenderer nesnesi döndüren fonksiyon ile MKPolylineRenderer sınıfı ile çizgi çizme işlemimizi tamamlıyoruz.

route nesnesi içerisinde source ile destination arasında tahmini varış süresi,uzaklık gibi yararlı bilgiler bulunmaktadır. Bu sayede bilgileri kendinizin hesaplamasına gerek yok.

Yeni yazılarda görüşmek üzere 😉

Tarih:iOSMapKit

Bu yazı yorumlara kapalı.

© 2019 Kenan Atmaca