İçeriğe geç

NSAttributedString kullanımı

Merhabalar bu yazımda text düzenleme işlemleri için kullanmamız gereken NSAttributedString sınıfını nasıl kullanacağınızı göstereceğim.

iOS içerisinde aktif olarak kullandığımız UILabel ve UITextView kullanırken text içerisinde farklı görsel işlemler yapmak isteyebiliriz. Örneğin Yazının paragrafının baş harfini farklı font veya renkte olmasını kullandığımız nesneye attributedText ekleyerek sağlayabiliriz. iOS’da bize bu işlemleri yapmamızı sağlayan NSAttributedString sınıfını sunmuştur.

Değiştirilmeyen sabit attribute yazmak için NSAttributedString, değiştirilebilir daha sonra silinebilir attribute yazmak için ise NSMutableAttributedString sınıfını kullanacağız.

Yukardaki örnekteki gibi gölge,renk,alt çizgi vs ekleme yapmak oldukça kolay.

NSMutableAttributedString kullanarakta daha sonradan herhangi bir özellik ekleyebilir veya .removeAttribute ile özellik silebilirsiniz.

.link özelliği sayesinde text üzerinde belirlediğiniz range aralığını link ekleyebilirsiniz ve kullanıcının tap işlemi ile yönlendirme yapabilirsiniz. Bu yönlendirme işleminide UITextView’e bağlı gerekli delegate fonksiyonu üzerinden gerçekleştiriyoruz.

 

 

Tarih:iOS

Bu yazı yorumlara kapalı.

© 2019 Kenan Atmaca