İçeriğe geç

Realm synchronous targets işlemi

Merhabalar bu yazımda sizlere iOS uygulamalarınızda Realm database kullandığınız zaman senkronize bir şekilde diğer targetler ile ortak kullanımını nasıl gerçekleştirebileceğinizi göstereceğim.

iOS uygulamalarımızla birlikte çalışan bir çok target bulunmakta. (Today, Auto fill, Safari, WatchKit) bunlar ile veri paylaşmak için App group kullanmalıyız. Bunun detayını bu yazımda paylaşmayacağım ancak Realm ile ortak database kullanmamız için bu işlemi kullanmamız gerekli.

 let config = Realm.Configuration(fileURL: FileManager.default
      .containerURL(forSecurityApplicationGroupIdentifier: "group.com.testgroup")!
      .appendingPathComponent("default.realm"))
    Realm.Configuration.defaultConfiguration = config
    
    do {
      db = try Realm()
    } catch let error as NSError {
      print(error)
    }

Yukarda eklediğim kodu iOS uygulamamız içinde ister yazdığınız helper sınıfında yada AppDelegate içerisinde çağırabilirsiniz. Bu sayede belirtmiş olduğunuz App group ismi ile birlikte ortak path üzerinde Realm db yayınlanmış olur. Daha sonra Today extension ile aynı kod parçası ile db değişkeni üzerinden istediğiniz fetch ,insert vs işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Not: App group işlemini istediğiniz targets üzerinden Capabilities -> App Groups seçili hale getirerek paylaşmak istediğiniz id bölümünüde seçili hale getirin.

Tarih:Realm

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2021 Kenan Atmaca