İçeriğe geç

Sunucu tarafında Node.js

Merhabalar bu yazım ile beraber Node.js dünyasına giriş yapmış bulunmaktayız. İOS ve Web uygulamalarımızı sunucu taraflı işlemleri yeni ve modern bir teknoloji ile gerçekleştireceğiz.

Swift ile İOS programlama yapmadan önceki geçmişimde 1.5 yıl kadar PHP ile Web uygulamaları geliştirmekteydim ve PHP buradaki sunucu tarafımı karşılamaktaydı. Aklımda gelişen bir proje için sunucu taraflı kod gereksinimi duydum ve PHP yerine Node.js kullanmaya karar verdim. Bunun nedeni gerçek zamanlı çalışan uygulamalarda Node.js çok başarılı olması. Zaten amacına bakarsak bu yönde geliştirildiğini söyleyebiliriz.

Piyasada çoğu kişinin yanlış bildiği bir kavramda ‘Node.js programlama dilidir’ kavramı. Bu yanlış bir deyimdir. Ayrı bir programlama dili değil JavaScript dili üzerine inşa edilmiş sunucu tarafında JavaScript işletip bunu V8 motoru sayesinde derleyebilen bir yapıdır.

Neden Node.js kullanayım ki ? diye soracak olursanız bu tamamen sizin projeniz ve aklınızdaki çözümlemek istediğiniz problem ile alakalı bir sorudur. Node.js gerçek zamanlı, hızlı işlemler ve sonuçlar üretmeniz kesinlik kazanmış projeler için çok uygundur. Bu problemleri PHP ilede çözebilir ancak burdaki kısıt maliyettir. Ne kadar çok sunucu güçlü CPU o kadar performanslı veri iletişimi kavramı yerine az maliyet çok iş kavramını oluşturmaya çalışmaktadır.

Açık kaynak bir platform olduğu için sürekli olarak geliştirilmeye devam edilmekte ve çoğu büyük teknoloji şirketleri bu projeyi desteklemekte. Hatta yazılım şirketleri piyasada iş ilanlarında Node.js developer ilanları bile vermekteler.

Node.js download.

Paketi indirip kurduktan sonra derlemek istediğimiz .js uzantılı dosyamızın bulunduğu konuma terminal ile gidip. Terminal üzerinden node app.js diyerek derleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bundan sonraki yazılarımda Node.js ve JavaScript ilgili temel bilgileri bildiğinizi varsayarak örnekler vereceğim. Her konuda merak ettiklerinizi bana iletişim bilgilerimi kullanarak ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Tarih:Node.js

Bu yazı yorumlara kapalı.

Copyright © 2020 Kenan Atmaca