İçeriğe geç

Swift 3 ile fileprivate class kullanımı

Swift 3

Merhabalar bu yazımda Swift 3 ile birlikte dile yeni bir Class ve değişken ön eki getirildi fileprivate adında bu ön ek hakkında bilgiye aşağıdaki verdiğim örnek ile anlamış olacağız.

Bildiğimiz gibi Nesne yönelimli programlamada(OOP) nesneleri koruma altına alırız böylece dışardan erişime yazdığımız sınıf yapısına göre kısıtlamalar getirebiliriz.

Swift 3 ile birlikte programlama dilinde bulunan yapılar public,internal,fileprivate,private,open yeni güncelleme ile birlikte 2 adet yeni ön eke kavuşmuş oldu.

private ön ekini bildiğiniz gibi sınıfı veya değişkeni tamamen gizlemek, koruma altına almak için kullanırız. Alt sınıflar bile bu değişkene sınıfa direk erişemezler.

fileprivate ise isminin başında file eki getirilmiş bunun nedeni aynı dosya içinde yani main.Swift adına bir dosyamız olsun burada yazdığımız sınıflar arasında bu fileprivate tanımlanmış değişkenler bir biri arasında erişim sağlayabilir ancak fetch.Swift adında bir dosyamız diyelim. Burada main.Swift’de yazdığımız sınıftaki fileprivate değişkenlere erişemeyiz. Yani dosyalar arası özel koruma ön eki diyebiliriz

class A {
  
  fileprivate var fpname:String!
  private var pname:String!
  
  init(n:String) {
    self.pname = n
    self.fpname = n
   }

}

extension A {
  
  func addStr(str:String) -> String {
  
    var d:String = self.fpname
    d += str
    return d
    
  }
}

var obj = A(n: "Kenan")
obj.addStr(str: "++") // Kenan++

Bu örnekte fileprivate değişkene erişebiliyor ancak private yapıya erişim sağlayamıyoruz. Ancak farklı bir dosyadan erişmeye izin vermeyecektir.

Sonuç olarak özetleyecek olursam Aynı dosya içinde yazılan sınıflar arası erişebilir ancak farklı dosyalar bu değişkenlere erişemez.

Tarih:SwiftSwift 3

Bu yazı yorumlara kapalı.

Copyright © 2020 Kenan Atmaca