İçeriğe geç

Swift 4.1 ile gelen yenilikler

Merhabalar bu yazımda kısa süre önce betadan çıkıp kararlı sürüme kavuşan Swift 4.1 ile gelen bazı değişim ve yeniliklerden bahsedeceğim.

Swift dilide günler ilerledikçe gelişmekte ve yeni sürümleri ile programlama yapısını daha efektif, temiz ve hızlı hale getirmekte. Bu biz geliştiriciler için çok yararlı bir durum. Bu gelişmeler ile birlikte haziran ayı içerisinde gerçekleşecek WWDC 18 etkinliğinde dilin yeniliklerle dolu yeni sürümü Swift 5 ve iOS 12 ‘de görücüye çıkmış olacak.

Aşağıda örneklerine yer verdiğim bazı gelişmeleri görebilirsiniz.

Bunlardan ilki flatMap yerini compactMap fonksiyonuna bıraktı. Böylelikle kolay bir şekilde string dizi içerisinden Int nesneleri ayrıştırabiliriz.

Diğer bir yenilikte protocol içerisinde tekrar aynı protocol nesnesini recursive olarak kullanabilmekteyiz. Buda bize ilişkili sınıflar ve alt sınıflarda kodun daha okunaklı ve işlevsel olmasını kolaylaştırmakta.

Bunun yanı sıra diğer bir protocol yeniliklerinden getirilen şartlı uyumlar. Belirtilen protocol eklenmiş ise geçerli olup çalıştırılabilen methodlar oldu.

Diğer bir yenilikte Equatable protocolunun ortak bir şekilde tüm yapılarda daha okunaklı eşitleme işlemi gerçekleştirmesi.

Diğer güzel bir eklemede simulator ve cihaza göre kod bloğu yazabilir hale gelmemiz.

 

 

 

Tarih:SwiftSwift 4

Bu yazı yorumlara kapalı.

© 2019 Kenan Atmaca