İçeriğe geç

Swift ile Fluent Interface kod yapısı

Merhabalar bu yazımda Modern programlama dillerinde olan ve Swift dilindede bulunan Akıcı arabirim kod yapısı olarak adlandırılan bir tasarım kalıbından bahsedeceğim.

Bildiğimiz gibi programlamada bir çok tasarım kalıpları bulunmakta bunları bilmemiz ve kullanmamız daha kaliteli, düzenli kod yazmamızı sağlayacak ve projelerimizin kalitesinide doğru oranda artıracaktır. Dağınık ve belirsiz yazılmış kodlar anlık projelerde daha sonradan güncellemeler yapılmak istendiğinde sorunlarla karşılaşılmakta bu işlemleri projeye başlamadan düşünüp tasarlamak oldukça iyi bir fikir. Temeli bozuk bir evi sonradan düzeltmek ne kadar zorsa koduda sonradan düzeltmek o kadar zordur. Tabi burda küçük çaplı projelerden bahsetmiyorum.

Akıcı kod yapısı olarak adlandırılan yapı zincirleme kullanılan fonksiyonlar ve sınıf bileşenleri olarak adlandırabiliriz. Burdaki amaç yazılan her fonksiyon geriye tekrar kendi bulunduğu sınıfı döndürmekte ve sınıf içerisinde fonksiyonları ard arda çağırabilmekteyiz.

Örneğin İOS için yazılmış Google Firebase model yapısıda bu patterne uygun bir şekilde tasarlanmıştır.

Not: Büyük harf ile başlayan Self döndürülecek sınıfın tipini, Küçük harf ile başlayan self ise sahip olduğu sınıfı seçmeye yarar.

Aşağıda yazdığım basit bir örnek ile olayı anlayabilirsiniz.

class A {
  
  func sayHi() -> Self {
    
    print("Hii")
    
    return self
    
  }
  
  
  func sayBye() -> Self {
    
    print("Byeee")
    
    return self
  }
  
  
}

var obj = A()

obj.sayHi().sayBye().sayHi()

 

 

 

Tarih:SwiftSwift 3

Bu yazı yorumlara kapalı.

Copyright © 2020 Kenan Atmaca