İçeriğe geç

UI Test nedir ?

Merhabalar bu yazımda iOS ile UI Test nedir ve ne işimize yarar sorularına yanıt bulmaya çalışacağız.

Uygulama yazarken test işlemini hep manuel olarak cihazı kullanarak yaparız. Bu test işlemini otomasyon haline getirmek için UI Test yazmamız gerekli. Yani özetle olabilecek UI aksiyonlarına göre sonuçlar ve devamının otomatik olarak test edilmesi.

Oldukça yararlı ve işlevsel bir durum. Ancak çoğu yazılımcı ben dahil bu işleme zaman ayırmıyoruz. Bunun nedeni yazdığımız projelerde projenin yazılma süresine bağlı olarak maliyetinin artması ve uğraşmak istememek. Ancak projede sonradan karşılaşılan buglar yazdıran şirket veya birey için fazladan maliyet oluşturur ve bizide gereksiz yorar. Bu yüzden ek efor harcayıp bu testleri yapmak bize temiz, daha basit ve kodun doğru çalışmasını sağlayarak belge halinde bize sunar.

Test işlemi modern yazılımda büyük bir önem arz eder. Bu işlemler için farklı yazılım düşünceleri ve yapıları tasarlanmıştır. Bunlardan en önemliside TDD (Test Driven Development) dir. Bu yaklaşımda ürün bittikten sonra değilde, uygulamayı yazmaya başlamadan ve yazılım süreci ilerledikçe test ederek ilerleme mantığı üzerine dayanır.

Unit Test ile model ve yazdığımız kodun genel algoritmasını test ederken UI Test ile arayüz ve geri bildirimlerinin akışının doğru ilerleyip ilerlemediğini test ederiz.

iOS ile aşağıdaki yapı ile testlerimizi yazarız.

import XCTest

class TestosAppUITests: XCTestCase {

  override func setUp() { // Start
    continueAfterFailure = false
    XCUIApplication().launch()
  }

  override func tearDown() { // Finish

  }

  func loginTest() { // Test Block
   
  }

  func logoutTest() { // Test Block
   
  }
}

Bir sonraki yazımda basit bir UI test işlemi gerçekleştireceğiz.

Tarih:UI Test

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2020 Kenan Atmaca