İçeriğe geç

UML Nedir ?

 

Merhabalar bu yazımda mühendislik alanında önemli ve kullanımından bilgi sahibi olunması gereken bir modelleme dili olan UML hakkında bilgi vereceğim.

Öncelikle bilinmeli ki UML bir programlama dili değildir. Bir modelleme dilidir. Genel itibariyle modelleme için kullanılır. 1995 yılında, yazılımlarda bir standart yaklaşım oluşturmak için geliştirilmiştir.

UML içerisinde bir çok diagram bulunmakta ben bu diagramlar içerisinden yazılımcılar olarak ihtiyacımız olan Class Diagram konusundan bahsedeceğim.

Class diyagramları, Nesne Tabanlı Programlama temel alınarak tasarlanmıştır. Amaç yazılımımız içindeki sınıflar ve aralarındaki ilişkileri tanımlamaktır. Buda bize yapıyı ve kullanılacak değişken, method, interface yapılarını kurgulu bir şekilde geliştirmemizi sağlar. Yapı önceden oluşturulduğu için daha kaliteli ve kurgusu belli uygulamalar ortaya çıkar. Geliştiriciler arası takım çalışması içinde yararlıdır. Tüm takım oluşturulan diagram üzerinden ilerlerse daha temiz bir yapı oluşmuş olur.

Aşağıda basit bir sınıf diagramını görebilirsiniz.

Bundan sonraki UML yazımda size bağlantıların ve genel yapının kullanımından bahsedeceğim.

Tarih:UML

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2020 Kenan Atmaca