İçeriğe geç

Unit Test nedir ?

Merhabalar bu yazımda yazılım dünyasında artık olmazsa olmaz haline gelen ve bilmemizin bizlere ek bonus sağladığı Unit Test hakkında bilgi vereceğim.

Çağın teknolojik standartlarına uygun ve sürdürülebilir, esnek projeler geliştirmemiz adına Unit Test işlemi oldukça önemlidir. Çoğu projelerde zaman ve maliyet kıstasından dolayı atlanan test işlemleri ilerleyen zamanda projede sürdürülebilir kodlar açısından sorunlar çıkarmaya başlayacaktır. Yazdığımız kodun gelişime açık, değişime kapalı yapıda olması projemiz için önemlidir.

 

Bundan önceki Yazılım tasarım prensipleri serimde bu konulara değinmiştim. Bundan sonraki Unit Testing işlemlerinde ve yazacağım yazımda sizlere bunların örneğini vereceğim. Projelerimizde kodun kalitesini ve çalışabilirliğini test etmek ve sürdürülebilirliğini sağlamak adına bu test işlemlerini yapmamızda fayda var.

Unit Test işlemlerinde en çok duyacağınız kelime, “Mock” olacaktır. Bu Mock olayını kısaca size anlatayım.

Mock işlemi test edilecek nesnelerin yerine geçecek olan fake objelerdir. Mock sınıflar ve fonksiyonlar oluşturarak kodumuzun akışını ve sonuçlanma şeklini modüler olarak test ederiz. Bu test işlemi ile yazdığımız yapının yönünü belirler, eklenecek veya güncellenecek aksiyonlar eklememizi sağlar.

 

Tarih:Unit Test

Bu yazı yorumlara kapalı.

Copyright © 2021 Kenan Atmaca