İçeriğe geç

VPN nedir ? VPN ile IP Adresi Nasıl Değişir ?

VPN nedir? VPN kullandığınızda cihazınızın internet protokol (IP) adresi neden değişir? IP adresi değişikliği size ne gibi avantajlar kazandırır? VPN programları sadece IP adresini değiştirmeyi mi başarır?

VPN premium üyelik alabileceğiniz güvenilir ve uygun fiyatlı hizmetlerin adresi Sadeceon’u duydunuz mu? Sadeceon ile ucuz vpn satın al linkine tıklayarak hem uygun fiyata hem de zahmetsizce vpn hesaba sahip olabilir, sitedeki diğer kategorileri de inceleyerek binlerce hizmet içerisinden ihtiyacınız olan her hizmeti alabilirsiniz. Hesap satışı konusunda çok sayıda hizmeti sunan Sadeceon, sunduğu çok sayıda ödeme yöntemiyle de kolaylık sağlıyor. Siteyi hemen ziyaret ederek hizmet alabilirsiniz, bu avantajlı fırsatları kaçırmayın!

VPN Nedir ?

VPN (Sanal Özel Ağ), çeşitli tünelleme protokolleri aracılığıyla iki veya ikiden fazla cihaz arasında oluşturulan ve aynı zamanda şifreleme yöntemleri ile güvenlik sağlayan bir teknolojidir. IP adresim nedir? IP adresiniz cihazınızın internetteki diğer cihazlar ile sorunsuz bir şekilde veri paketi alışverişi yapabilmesi için internet servis sağlayıcısı tarafından atanan bir seri rakamdır. IP adresi cihazınızın fiziksel konumunu veri paketi yaptığı diğer çevrimiçi cihazların hepsi ile paylaşır. Giriş yaptığınız bir web site fiziken nerede olduğunuzu bilir. Gönderdiğiniz bir elektronik posta veya çevrimiçi mesaj üzerinden fiziki konumunuz tespit edilebilir. VPN programları ile IP adresinizi değiştirebilirsiniz.

VPN ile IP Adresi Nasıl Değişir ?

VPN programları IP adresinizi internete başka bir fiziki konumda bulunan sunucu aracılığıyla bağlanmanızı sağlayarak gizler ve veri paketi alışverişiniz için size yeni bir IP adresi sağlar.

Normal koşullarda cihazınızdan direkt olarak internete bağlandığınızda veri paketleriniz direkt olarak küresel internette seyahate çıkar. Veri paketleriniz düz metin olarak; gerçek IP adresinizle birlikte seyahat eder. VPN kullandığınızda ise hem gerçek IP adresiniz maskelenir hem de veri paketleriniz şifreleme algoritmaları ile şifrelenir ve düz metin olarak seyahat etmez.

IP adresinizin değişmesi ve veri paketlerinizin şifrelenmesi size ne gibi avantajlar sağlar ?

  • Örneğin, 19 Aralık 2019 (yazının yazıldığı tarihte) Google servislerinde çökme yaşandı. Google servislerine ulaşmak için birçok birey VPN kullanmak zorunda kaldı. IP adresi değişikliği ile IP adresi üzerinden engellenen veya hizmet vermeyen web site ve uygulamalara VPN ile ulaşabilirsiniz. 
  • Farklı IP adresi farklı fiziki konum demektir. Gerçek fiziki konumunuzu VPN kullandığınızda gizlersiniz ve bu size sanal gizlilik sağlar.
  • VPN programları size internete dilediğiniz ülkeden bağlanma şansı tanır. Bu sebepten ötürü, istediğiniz ülkenin içeriklerine özgür bir şekilde ulaşabilirsiniz. Netflix Türkiye içeriklerinin hepsini izlediniz mi? Netflix ABD içeriklerini mi izlemek istiyorsunuz? VPN ile ABD sunucusundan internete bağlanarak Netflix ABD kütüphanesindeki dizi ve filmleri izleyebilirsiniz. Tabii, bu dizi ve filmlerde Türkçe altyazı bulamayabilirsiniz.
  • VPN programları ile yaptığınız çevrimiçi alışverişlerde tasarruf yapabilirsiniz. Özellikle uçak bileti almadan önce VPN ile konumunuzu değiştirerek biletinizi daha ucuza almayı deneyebilirsiniz. Bunun sebebi havayolu şirketlerinin bölgelere göre farklı fiyat politikaları uygulamasıdır. 
  • VPN programları ile kendinizi siber saldırılara karşı koruyabilirsiniz. Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) ile 256-bit anahtarın kullanıldığı bir şifreleme yöntemini ele alalım. Veri paketleriniz bu şekilde şifrelendiğinde bir siber saldırgan tarafından deşifre edilmesi bir siber güvenlik şirketi olan ExpressVPN’in altını çizdiği gibi imkansızdır. 
  • Tarayıcınızda VPN programı kullanarak web siteler ile olan çevrimiçi iletişiminiz üzerinden maruz kalabileceğiniz ortadaki adam (Mitm) saldırılarına karşı verilerinizi koruyabilirsiniz. Aynı zamanda VPN kullanarak web sitelerin HTTPS protokolü kullanan güvenli versiyonuna erişim yaparsınız.
  • VPN programlarından özellikle seyahat sırasında kişisel veri ve bilgilerinizi güvende tutmak için yararlanabilirsiniz. Gittiğiniz otel veya havaalanındaki ücretsiz Wi-Fi ağına bağlanırken bağlantınız üzerinden siber saldırıya uğrayabilirsiniz. VPN ile bağlantınızı gizleyebilir ve şifreleyebilirsiniz. 

Her VPN programı IP adresinizi gizlemez, size siber güvenlik sağlamaz. Ücretsiz VPN programları üzerinden cihazınıza kötücül yazılım bulaşabilir veya kişisel veri ve bilgileriniz programın kendisi tarafından kaydediliyor olabilir. VPN seçerken ücretsiz olan programlardan kaçınmanızda fayda var.

Tarih:Technology

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2021 Kenan Atmaca