İçeriğe geç

Weka nedir ?

Merhabalar bu yazımda Makine öğrenme ve Veri Madenciliği alanında piyasadaki en iyi programlardan olan WEKA nedir ve nasıl yükleriz sorularını cevaplayacağım.

Yapay Zeka günden güne hayatımıza girmektedir ve bu alanın bir çok alt dalı bulunmaktadır. Yapay Zeka bu alt alanlar sayesinde güçlü ve zeki çıkarımlar yapabilir. Bu alt alanların en başında Makine Öğrenmesi ve Veri Madenciliği gelir. Bu iki alana ortak alanlardır diyebiliriz. Bu alanda çalışma yürüten kişilerin büyük oranda kullandığı uygulama WEKA’dır.

WEKA üzerinde makine öğrenmesi ve istatistik ile ilgili pekçok kütüphane hazır olarak gelmektedir. Örneğin veri ön işlemesi (data preprocessing), ilkelleme (regression), sınıflandırma (classification), gruplandırma (clustering),özellik seçimi ve özellik çıkarımı bunlardan bazılarıdır. Ayrıca bu işlemler sonucunda çıkan neticelerinde görsel olarak gösterilmesini sağlayan görüntüleme araçları bulunmaktadır.

Uygulama üzerinde veri setini ve kullanmak istediğiniz algoritmaları seçerek size detaylı analizli sonuçlar göstermektedir. İçerisinde hazır olarak bir çok veri seti gelmektedir. Dilerseniz kendi veri setinizi desteklenen formatta yükleyebilir ve algoritmaları bu verilere göre çalıştırabilirsiniz.

Bu alanda kendinizi geliştirmek, algoritmaları tanımak istiyorsanız mutlaka kullanmanız gereken bir uygulama. Bununla ilgili internet ortamında bir çok ders ve yazılı kaynakta mevcut.

Kişisel olarak bende bu uygulamayı Makine Öğrenme algoritmalarını test edip, anlamak, kıyaslamak için edindim oldukça işlevsel olduğunu söyleyebilirim.

Uygulama tüm platformlarda sürümü bulunmakta linkten uygun platformu seçip indirebilirsiniz.

Tarih:Machine Learning

Bu yazı yorumlara kapalı.

Copyright © 2020 Kenan Atmaca