İçeriğe geç

WWDC 2016

WWDC

Merhabalar bugün aylardır beklenen Apple’nin işletim sistemlerine ve geliştiricilere yönelik yaptığı konferans süreci başlamış oldu. 4 gün sürecek konferansta geliştiricilere yönelik bir çok detay verilecek.

İlk gün her zamanki gibi işletim sistemleri hakkında yeniliklerden bahsedildi.

Dikkate değer yeniliklerden bahsedecek olursam, İOS ile ortak olarak çalışan WatchOS işletim sisteminin yavaş yavaş sadece kendi çalışabilecek şekilde hazırlandığını gördük 3 üncü nesil işletim sistemiyle uygulamalar artık çok hızlı bir şekilde çalışabilecek. Buda çok olumlu bir durum. Arayüzde güzel kullanışlı yenilikler ile gelicek.

Mac tarafında OS X artık macOS olarak değiştirildi. Başarılı doğru bir karar oldu bu değişiklik. Yeni işletim sistemi Sierra tanıtıldı. Arayüz olarak değişiklik barındırmıyor ancak en büyük adım Siri’nin Mac ailesine dahil edilmesi oldu. Ve bir çok performans artışı data storage algoritmalarıda yenilenmiş.

İOS 10 tarafında ise güzel değişiklikler var. Fotoğraflar uygulaması,Bildirimler,iMessage,Maps,Apple Music,Siri Uygulamalarının geliştirilmesine önem verilmiş. Çok güzel yeni mesajlaşma efektleri,Arayüz geliştirmeleri mevcut tabi şuan tüm işletim sistemleri Beta sürecine gireceği için 3 ay boyunca eklemeler olacaktır.

Konferansın kalan 3 günü geliştiriler için api ve extensionlar hakkında güzel yenilikler barındıracak. Swift 3 dilinin yenilikleri hakkında konuşmalar tutorialler yapılacak. Son bahar aylarında Xcode’de kullandığımız Playground artık ipadlere gelicek. Buda çok güzel bir durum. Gelecek nesil ipadlerin macOS tabanlı olacağı ve kodların derleneceği sinyallerini yavaş yavaş vermekte.

Ürünlerin işletim sistemleri tamamıyla final sürümüne her zaman olduğu gibi eylül’deki etkinlik gününün akşamında indirilmeye sunulacaktır. Bu konferanstada ve dışardan gözlemlediğim Yapay zeka,Derin öğrenme,Nesnelerin interneti konularına yapılan ar-ge yatırımları gittikçe büyümekte.

İOS geliştiricisi olarak yenilikleri çok başarılı buluyorum. Geleceğin dünyasını kodlar ve donanımlar belirleyecek. Dünya dönmeye devam ettikçe gelişimin ve insanoğlunun yapabileceklerinin sınırı yok. Pastada bizimde payımız olursa ne mutlu bizlere 😉

 

Tarih:Genel

Bu yazı yorumlara kapalı.

Copyright © 2020 Kenan Atmaca