İçeriğe geç

Yapay Zeka (artificial intelligence) nedir ?

Yapay Zeka

İnsanoğlu Dünyaya geldiğinden beri kendi için yaşamı için kolaylıklar aramaktadır. Yaptığı işleri zaman ve verimini en yüksek seviyeye çıkarmanın peşinde olmuştur. Bu istek ortaya farklı bilim dallarını ve elektronik dünyanın kapılarını aralamıştır.

Elektronik dünya ile birlikte yazılımda gelişim göstermiş, cihazlar insanların istediği türde yapılandırılıp kullanıma sunulmuştur. Yapay zeka kavramı turing makinelerinden itibaren ilk makinelerden itibaren düşünülmüş uygulanmaya çalışılmıştır. Buda bilgisayar bilimlerinde büyük kolaylıklar ve muhteşem sonuçlar doğmasına sebeb vermiştir.

Hayatımızda bulunan bu yapay zeka ürünleri kolaylıklar sağlıyor ancak daha bu konuda gerideyiz ve geliştirilmesi aşılması gereken büyük adımlar var. Yapay Zeka konusu beni bilgisayar bilimleri içinde en çok heycanlandıran konudur. Çünkü bu işin sınırları yoktur ve bilgisayar bilimleri içindeki tüm konularla ilgilidir.İnsanın en karmaşık yapısı beyin ve onun işlevleri,değişen duygular ve fiziki yapı bir gün gelecek yapay zeka ile daha zeki makineler oluşturulabilinir mi ? sorusu yakın gelecekte değil ancak 50 yıl içinde büyük sonuçlar elde edeceği kanısındayım.

Kelime anlamı ile: Yapay zekâ(artificial intelligence), bilimsel adıyla mantıksal analiz robotu ; bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyeti. Çok modern ve yeni bir alan.

Günümüz mobil uygulamalarında sosyal medya uygulamalarında çoğunlukla karşımıza çıkmaktadır. Örneğin çeviri programları,yazdığınız hatalı yazıyı düzeltme işlemi,fotoğraftaki nesneyi tanıma,ayrıştırma vb daha bir çok özellik.

Yapay zeka geniş alt alanlardan oluşmakta bunlardan örnek vericek olursak:

 • Makine Zekâsı (Sembolik Yapay Zekâ)
  Yapay Sinir Ağları (Sibernetik Yapay Zekâ)
  Doğal Dil işleme (Dil ile düşünme)
  Konuşma Sentezi (Yapay Konuşma)
  Konuşma Anlama (Konuşma Analizi)
  Uzman sistemler
  Örüntü Tanıma
  Genetik Algoritmalar
  Genetik Programlama
  Bulanık Mantık
  Çoklu Örnekle Öğrenme(Multiple Instance Learning)
  Derin öğrenme

Bu alt alanların her biri oldukça derin ve gelişmekte olan konular. İnsandan daha zeki,düşünebilen, kendi kararlarını verebilen bir robot yapmak dünyadaki en büyük buluşlardan olacağına hiç şüphe yok. Bu muhteşem yapı hem elektronik taraflı en iyi olmalı hemde bu yapay zekayı yazılımla en iyi kullanan yapı olmalı.

Sonuç olarak mühteşem bir alan bu konu hakkında yazılacak daha çok şey var, insanoğlunun hayata bakış açısını,yaşam tarzını tamamen değiştirebilecek bir alan olma özelliği taşıyor.

Bende kişisel olarak yeni yazacağım uygulamamda Yapay zekayı etkili bir şekilde kullanmayı hedefliyorum.

Keyifli günler 😉

Tarih:Technology

Bu yazı yorumlara kapalı.

Copyright © 2021 Kenan Atmaca