İçeriğe geç

Zamanı verimli kullanma Pomodoro tekniği

Zaman

Merhabalar bu yazımda yaptığınız iş ne olursa olsun hayatı değerli kılan zaman kavramını,ömrümüzü yapmak istediğiniz işler için zamanı nasıl verimli kullanabiliriz, bunun yanıtını vermek için bir çok yöntem olsada ben Pomodoro yönteminden bahsedeceğim.

Zaman bizler için çok değerli hatta evrendeki en değerli şey çünkü durdurulamaz fiziksel olarak çok yüksek hızlara ulaşıldığında atom altı dünyada quantum dünyasında zaman kavramı değişimler gösterebiliyor eğilip bükülme veya öteleme yaşanabilir tabiki bunlar çok derin ve detaylı üzerinde çalışmaların devam ettiği konular ancak yaşadığımız dünyadaki zaman kavramı 1 günümüz 24 saatimiz paha biçilemez.Bazen zamanızı boş gereksiz şeylere harcayabiliyoruz keşke diyoruz.Sınav zamanlarında daha çok çalışsaydım ağızlarını yapıyoruz,Eğer zamanı güzel sistematik ve esnek kullanabilirsek bunların hiç birine gerek kalmayacaktır.Bunu yapmak için tembellik kavramından biraz uzaklaşmamız,hırs ve isteklerimizi ön plana çıkarmalıyız.

Dünyaya geldiysek bunu bir amaca dönüştürmemiz gerekli.İnsanların çoğu dünyada tüketicidir,üreten kişi dünyayı ileriye geleceğe götüren insan sayısı bir avuç kadar. %95’lik popülasyonun içinde olmak yerine neden %5 lik dilimda olmayasınız ?

Şüphesiz başarı kendi kendiliğine gelmez belli bir süreç,emek,çaba gerekli pes etmek oyundan erken ayrılmak demek,Bu yüzden durmadan ileriye bakmak gerek ve bunu zamanı verimli kullanarak sağlarız.

Pomodoro yöntemi nasıl yapılır ?

Bu yöntem zamanı yönetmek için düşünülmüş çok basit bir yöntem ancak uygulaması kişiden kişiye değişebilir tembellik yapmamak gerek 🙂

Olay şu önünüze bir saat koyun veya telefonunuzdan zamanlayıcı ayarlayın 25 dakika yapıcağınız işi bırakmadan başka birşey ile kesinlikle uğraşmadan yapın daha sonra 5 dakikalık küçük bir kafa dağıtma arası verin tabiki çok dağıtmayın ara 5 dakika olmak zorunda.

Her 25 dakika çalışma + 5dk mola 1 tane Pomodoro demek oluyor.

Yapıcağınız iş,proje veya sınava çalışma kaç pomodoroda hallederim hesabını yapıp çalışmaya başlıyorsunuz ve bunları günlük olarak kaydediyorsunuz.

Buradaki amaç size zamanı verimli kullanma sistemini aşılamak.Kullanan kişiler çok faydalı olduğunu söylüyor sizlerde deneyip zamanı daha verimli kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

 

 

Tarih:Genel

Tek Yorum

  1. kakorona kakorona

    mukemmel

Bu yazı yorumlara kapalı, ama geri izlemeler ve pingback'ler açık.

Copyright © 2020 Kenan Atmaca